+420 230 234 180 info@opagroup.cz

HIV/AIDS – vše, na co jste se chtěli kdy zeptat

Přenos HIV

HIV se šíří kontaktem s krví, spermatem, vaginálními tekutinami nebo mateřským mlékem infikované osoby.

K přenosu může dojít prostřednictvím:

  • Nechráněného pohlavního styku (sex bez kondomu), který zahrnuje anální, vaginální nebo orální penetraci
  • Sdílením použitých injekčních stříkaček nebo jehel
  • Přenosem z HIV pozitivní ženy na dítě během těhotenství, porodu nebo kojení (šance na narození zdravého dítěte se může výrazně zvýšit správnou lékařskou péčí během těhotenství a po něm).

 

Je také možné nakazit se virem HIV prostřednictvím krevní transfuze, i když je to nyní velmi vzácné. Krevní transfuze a lékařské procedury v Evropě a USA jsou bezpečné. Darování krve je zcela bez rizika. Ačkoli se v minulosti vyskytly případy přenosu HIV prostřednictvím krevních transfuzí, testy se provádějí již několik let, aby se zajistilo, že krev, kterou dostanete v nemocnici, neobsahuje žádný HIV.

HIV se nemůže přenášet z jedné osoby na druhou náhodným kontaktem. Neexistuje žádné riziko infekce, když sdílíme každodenní předměty, jako jsou potraviny, nádobí, náčiní, oblečení, postel a toaletu s HIV pozitivním jedincem. Virus se nešíří kontaktem s potem, slzami, slinami nebo náhodným polibkem od infikované osoby (hluboké neboli „francouzské“ líbání se nedoporučuje). Lidé se nenakazí konzumací jídla připraveného osobou infikovanou HIV. Lidé se nenakazili virem HIV ani po kousnutím hmyzem.

HIV a AIDS není jedno a to samé

HIV je zkratka pro virus lidské imunodeficience.

HIV je virus, který způsobuje AIDS (syndrom získané imunodeficience)

Může trvat roky, než se u osoby nakažené virem HIV rozvine AIDS. Když se člověk nakazí virem HIV, virus začne napadat jeho imunitní systém, který je obranou těla proti nemoci. V důsledku toho se tato osoba stává náchylnější k nemocem a infekcím. Když tělo nakaženého ztratí schopnost bojovat s nemocemi, je mu diagnostikován AIDS. Na infekci HIV neexistuje žádný lék. Antiretrovirové léky mohou zpomalit progresi onemocnění.

Kdo je v ohrožení?

Nakazit se virem HIV se může kdokoli bez ohledu na věk, pohlaví, sexuální identitu (heterosexuální, homosexuální nebo bisexuální), finanční situaci a rasovou/etnickou identitu. Vaše riziko vychází z toho, jaké činnosti děláte a s kým to děláte – tedy jak pravděpodobné je, že osoba, se kterou máte sex nebo sdílíte jehly, je infikována. Ale i když jste součástí komunity s vysokou mírou infekce, můžete se nákaze HIV vyhnout. Prevence infekce umožní snížení rizika – přemýšlejte, plánujte a dodržujte pravidla a pokyny. Často to znamená mluvit o věcech, které vám mohou být nepříjemné. Může vám pomoci „procvičit“ si rozhovor s lidmi, kterým můžete důvěřovat nebo kteří procházejí tím samým.

Rozhodování

Je důležité, abyste zvážili všechna rizika, důsledky a přínosy jakékoli volby, kterou učiníte a která může mít dopad na vaše zdraví. Pouze vy můžete rozhodnout, jaká rizika stojí za to podstoupit a jaká ne.

Použití nové, čisté jehly je nejlepší ochranou proti viru, pokud si aplikujete drogy injekčně (včetně léků nebo steroidů). Některé státy mají programy výměny jehel (kde můžete získat zdarma čisté jehly) nebo jehly na prodej v drogeriích či lékárnách. Pokud plánujete nějaké body art, je důležité, abyste zašli do renomovaného zařízení s kvalifikovanými odborníky, kteří pro každý zákrok používají nové sterilní vybavení. Latexové kondomy zabraňují infekci HIV. Použití kondomu nemusí být vždy snadné, ale zabraňuje přenosu pohlavně přenosných chorob. Při správném použití se kondomy málokdy rozbijí, roztrhnou nebo sklouznou. K orálnímu sexu na ženě nebo k orálně-análnímu sexu lze použít latexové čtverce. Ujistěte se, že čtverec zakrývá celou vulvu (klitoris a poševní vchod) a že jej držíte na obou okrajích. Dávejte pozor, abyste čtverec při používání neobrátili naruby. Pokud nemáte speciální latexový čtverec, můžete improvizovat a použít plastovou fólii nebo rozříznout kondom napůl. „Ženský kondom“ je plastový obal, který si ženy mohou vložit do pochvy a použít k ochraně před HIV. Ženský kondom lze vložit až 8 hodin před sexem, na obou koncích má kroužky, které jej drží na místě. Používání tohoto druhu kondomu vyžaduje cvik a je dražší než latexový kondom. Někteří muži také používají ženský kondom pro anální sex, i když nebyl testován ani schválen pro toto použití.

Testovat…. nebo netestovat

Odhaduje se že až 20 % jedinců žijících s HIV o své infekci neví. Navíc ti, kteří o své infekci nevědí, mají větší pravděpodobnost nakazit jiné než ti, kteří si své infekčnosti jsou vědomi. I když podstoupit test na HIV může být pro někoho velice stresující, je to jeden z nejlepších způsobů, jak zůstat zdravý. Zjištění, že máte HIV, může být důležitým krokem k péči o vaše zdraví a plánování do budoucna. Když se dozvíte, že jste HIV negativní, můžete důkladněji přemýšlet, jak to udělat, abyste zdravým zůstal. Testování je dobrovolné, důvěrné a může být i anonymní. Ve všech testovacích situacích je nabízeno poradenství před a po testu.

Jak HIV test funguje

Standardní testy na HIV hledají protilátky proti HIV, což jsou proteiny, které tělo vytváří poté, co se HIV dostane do krve. Může trvat až tři měsíce, než se vytvoří dostatek protilátek, aby byly detekovatelné testem, i když ve většině případů lze infekci detekovat za čtyři až šest týdnů po infekci. Pokud je test proveden příliš brzy po vystavení infekci během „období okna“, mohou být výsledky testu negativní na protilátky proti HIV. HIV může být přenášen i během tohoto období. Existují různé druhy krevních testů, včetně nového testu, který vám může poskytnout rychlejší výsledky a testů, které hledají virus místo protilátek.

Kde se mohu nechat testovat

O cílený test na HIV prováděný z žilní krve můžete požádat svého praktického lékaře nebo zajít do jakéhokoliv HIV centra

Na mnoha místech nabízejí bezplatný, anonymní test i veřejné nemocnice. Testování mohou nabízet také soukromé kliniky, nemocnice a zdravotnická zařízení. Na webových stránkách https://www.prevencehiv.cz nebo https://www.tadyted.eu si můžete vyhledat nejbližší poradnu, která provádí testování. V některých poradnách se můžete předem telefonicky objednat na konkrétní dobu. Na test HIV nemusíte chodit nalačno, naopak doporučuje se dodržovat pitný režim a najíst se, abyste předešli kolapsu při odběru krve.

A co léčba?

Lidé s HIV nebo AIDS mohou udělat řadu věcí, aby zůstali zdraví, a proto je důležité znát svůj stav. Lidé, kteří mají pozitivní test na infekci HIV, mohou zůstat zdraví po mnoho let. Ačkoli neexistuje žádný lék na infekci HIV, antiretrovirové léky mohou zpomalit progresi onemocnění. Existují léky, které mohou zpomalit aktivitu virů a pomoci udržet váš imunitní systém. Navštivte svého lékaře, aby mohl pozorně sledovat váš zdravotní stav. Vždy dávejte pozor, abyste nepřenesli HIV na ostatní.

Co je AIDS?

AIDS: Syndrom získané imunodeficience

AIDS je lékařská diagnóza udělovaná nejpokročilejšímu stádiu infekce HIV. Kritéria pro diagnózu AIDS se v jednotlivých zemích liší. Obecně platí, že kritéria pro definici AIDS zahrnují všechny lidi infikované HIV, kteří mají méně než 200 CD4+ T buněk na milimetr krychlový krve. (Zdraví dospělí mají obvykle počet CD4+ T-lymfocytů 1 000 nebo více.) Definice obvykle zahrnuje také klinické stavy, které postihují osoby s pokročilým onemocněním HIV. Většina z těchto stavů jsou oportunní infekce, které zřídka způsobují poškození u zdravých lidí. U lidí s AIDS jsou tyto infekce často závažné a někdy smrtelné, protože imunitní systém je tak zpustošen virem HIV, že tělo nedokáže bojovat s určitými bakteriemi, viry, plísněmi, parazity a dalšími mikroby. Některé příklady oportunních infekcí zahrnují: plísňové onemocnění kvasinkami Candiada, pneumocystovou pneumonii,tuberkulózu, Kaposiho sarkom a herpes simplex virus.

Přenos AIDS

AIDS je lékařská diagnóza a nelze ji přenášet. Jedinci, u kterých je diagnostikován AIDS, jsou stále HIV pozitivní a je to virus lidské imunodeficience, který se přenáší z člověka na člověka. Podívejte se prosím do sekce Přenos HIV v Sekci HIV/AIDS na této webové stránce.

Léčba AIDS

Nejúčinnější formou léčby HIV/AIDS jsou léky zvané antiretrovirová terapie (ART). Existuje řada léků ART, které působí přímo na virus a zabraňují jeho replikaci ve vašem těle a umožňují vašemu imunitnímu systému zůstat zdravý. Kombinace léků pomáhá jednotlivcům udržet onemocnění HIV pod kontrolou. Zdravým životním stylem, správnou kombinací léků a pravidelnými návštěvami poskytovatele zdravotní péče může být HIV chronickým a zvládnutelným onemocněním.

Existuje vakcína, která by zabránila infekci HIV?

V současné době neexistuje žádná vakcína, která by zabránila infekci HIV. Dokud nebude taková vakcína vyvinuta schválena, zůstanou zásadními metodami prevence HIV praktiky bezpečného sexu, vyhýbání se sdílení jehel a dokonce i programy léčby HIV jako prevence.

Jak mohu snížit riziko nákazy virem HIV při pohlavním styku?

Pokud jste sexuálně aktivní, chraňte se před infekcí HIV praktikováním bezpečného sexu.

Použijte ochranu.

Latexové kondomy (a ženské kondomy) zabraňují infekci HIV. Použití kondomu nemusí být vždy snadné, ale zabraňuje přenosu HIV a dalších sexuálně přenosných infekcí (STI). Při správném použití jsou kondomy mimořádně účinné. Pokud jste alergičtí na latex, jsou k dispozici také polyuretanové kondomy, které jsou vhodnou alternativou k latexovým kondomům.

Latexové čtverce zabraňují přenosu HIV a dalších pohlavně přenosných chorob při použití pro orálně-genitální nebo orálně-anální sex. Jsou dostupné v obchodech se zdravotnickými potřebami a v některých obchodech pro dospělé. Ujistěte se, že čtverec zakrývá celou vulvu (klitoris a poševní vchod) a že jej držíte na obou okrajích. Dávejte pozor, abyste čtverec při používání neobrátili naruby. Pokud nemáte latexový čtverec, můžete improvizovat a rozříznout kondom.

Používejte pouze lubrikanty na vodní bázi. Latexové kondomy se rozkládají v kombinaci s lubrikanty na bázi oleje nebo ropy, jako je vazelína nebo krém na ruce.

V případě potřeby se poraďte se zdravotní sestrou, lékařem nebo zdravotnickým pedagogem, který vám poradí, jak praktikovat bezpečnější sex.

Jak se mohu vyhnout nákaze virem HIV z kontaminované jehly?

Pokud si injekčně aplikujete drogy jakéhokoli typu, včetně léků a steroidů, nesdílejte injekční stříkačky ani jiné injekční zařízení s nikým jiným.

Pokud plánujete nějaké body art, je důležité, abyste zašli do renomovaného zařízení s kvalifikovanými odborníky, kteří pro každý zákrok používají nové sterilní vybavení.

Existuje souvislost mezi HIV a jinými pohlavně přenosnými chorobami?

Sexuálně přenosná nemoc může zvýšit riziko nákazy a přenosu HIV. To platí bez ohledu na to, zda máte otevřené vředy nebo praskliny na kůži (jako u syfilis, herpesu, chancroidu-měkkého vředu) nebo ne (jako u chlamydií a kapavky). Tam, kde jsou v kůži trhliny, může HIV snadněji vstupovat do těla a vystupovat z něj. I když na kůži nejsou žádné trhliny, mohou pohlavně přenosné choroby způsobit biologické změny, které mohou zvýšit pravděpodobnost přenosu HIV. Studie ukazují, že jedinci infikovaní HIV, kteří jsou infikováni jinou pohlavně přenosnou chorobou, mají třikrát až pětkrát vyšší pravděpodobnost, že se nakazí nebo přenesou virus pohlavním stykem.

Jsou někteří lidé vystaveni většímu riziku infekce HIV než jiní?

HIV nediskriminuje. Nakazit se virem HIV může kdokoli bez ohledu na věk, pohlaví, sexuální identitu (heterosexuální, homosexuální nebo bisexuální), finanční situaci a rasovou/etnickou identitu. Riziko nákazy HIV závisí na aktivitách, kterých se účastníte a na související úrovni rizika. Čím vyšší je úroveň rizika aktivity, tím větší je riziko infekce HIV.

Jsou ženy obzvláště náchylné k HIV?

U žen je až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že se nakazí virem HIV při vaginálním sexu s infikovanými muži než naopak. Tato biologická zranitelnost může být zhoršena sociálními a kulturními faktory, které často podkopávají schopnost žen postarat se o své vlastní zdraví, jako jsou: neschopnost vyhnout se sexu s partnery, kteří jsou infikováni virem HIV, neschopnost trvat na používání kondomu nebo neupřednostňováním svého vlastního zdraví před zdravím své rodiny.

Kolik lidí je infikovaných virem HIV

Nejnovější informace o prevalenci a incidenci HIV v České Republice naleznete na stránkách Státního Zdravotního Ústavu (SZÚ).

Zpráva za rok 2024 zde:

https://szu.cz/aktuality/uroven-infekce-hiv-aids-zustava-v-cr-nizka/

Jak virus HIV funguje

Virus lidské imunodeficience (HIV) napadá imunitní systém – obranu těla proti nemoci. Když HIV oslabuje imunitní systém, HIV pozitivní jedinec se stává náchylnějším k nemocem/infekcím, které by ho normálně nepostihly.

Jak bych mohl být ohrožen nákazou virem HIV?

HIV se šíří kontaktem s krví, spermatem, vaginálními tekutinami nebo mateřským mlékem infikované osoby.

K přenosu může dojít prostřednictvím:

  • Nechráněného pohlavního styk (sex bez kondomu), který zahrnuje anální, vaginální nebo orální penetraci
  • Sdílením použitých injekčních stříkaček nebo jehel (na drogy, léky nebo body art)
  • Přenosem z HIV pozitivní ženy na dítě během těhotenství, porodu nebo kojení (šance na narození zdravého dítěte se může výrazně zvýšit správnou lékařskou péčí během těhotenství a po něm).

HIV se nemůže přenášet z jedné osoby na druhou náhodným kontaktem a neexistuje žádné riziko infekce, pokud sdílíme každodenní předměty, jako jsou potraviny, nádobí, náčiní, oblečení, postel a toaletu s HIV pozitivním jedincem.

Vaše riziko infekce závisí na úrovni vaší expozice HIV pozitivním tělesným tekutinám během aktivit, kterých se účastníte. Různé činnosti mají různou míru rizik. Další informace o prevenci HIV naleznete na webových stránkách https://www.prevencehiv.cz/

Kdo se může nakazit virem HIV?

Nakazit se virem HIV může kdokoli bez ohledu na věk, pohlaví, sexuální identitu (heterosexuální, homosexuální nebo bisexuální), finanční situaci a rasovou/etnickou identitu.

Mohu se nakazit virem HIV z krevní transfuze?

Teoreticky je možné se nakazit virem HIV prostřednictvím krevní transfuze, je to však velmi vzácné. Ačkoli se v minulosti vyskytly případy přenosu HIV prostřednictvím krevních transfuzí, testy se provádějí již několik let, aby se zajistilo, že krev, kterou dostanete v nemocnici, neobsahuje HIV.

Mohu se nakazit virem HIV darováním krve?

Darování krve je zcela bez rizika; Jehly a stříkačky pro odběr krve se používají pouze jednou.

Jak poznám, že má někdo HIV?

Nemůžete zjistit, zda je někdo HIV pozitivní. Testování je jediný způsob, jak může někdo zjistit svůj HIV status.

Jaké jsou příznaky?

U některých lidí se mohou objevit příznaky, které jsou podobné příznakům jiných nemocí (krátce po infekci) a mohou trvat jen několik týdnů; příznaky, jako je průjem, dramatický úbytek hmotnosti, horečka nebo neustálá únava. Tyto příznaky jsou často způsobeny jinými nemocemi. Pokud však máte obavy z těchto příznaků, poraďte se se svým lékařem. U mnoha lidí často trvá mnoho let, než se u osoby nakažené virem HIV projeví příznaky infekce.

Co může těhotná žena dělat, pokud si myslí, že byla vystavena HIV?

Měla by se poradit s poskytovatelem zdravotní péče, který ví o onemocnění HIV. Prenatální testování na HIV je běžně prováděno u všech těhotných žen. K přenosu HIV z HIV pozitivní ženy na dítě může dojít během těhotenství, porodu nebo kojení. Užívání antivirotik, porod císařským řezem a zdržení se kojení však mohou výrazně snížit riziko přenosu HIV z matky na dítě.

Existuje lékařské ošetření pro lidi s onemocněním HIV?

Nejúčinnější formou léčby HIV/AIDS jsou léky zvané antiretrovirová terapie (ART). Existuje řada léků ART, které působí přímo na virus a zabraňují jeho replikaci ve vašem těle a umožňují vašemu imunitnímu systému zůstat zdravý. Kombinace léků pomáhá jednotlivcům udržet onemocnění HIV pod kontrolou. Zdravým životním stylem, správnou kombinací léků a pravidelnými návštěvami poskytovatele zdravotní péče může být HIV chronickým a zvládnutelným onemocněním.

Jaká je přesnost sady INSTI®?

100% citlivost a 99,5% specificita

Je pozitivní INSTI® test průkazný pro diagnózu HIV?

Ne. Stejně jako ve všech testech na protilátky proti HIV se mohou u INSTI® vzácně vyskytovat falešně reaktivní protilátky. INSTI® je považován pouze za počáteční test a všichni pacienti s pozitivními nebo neplatnými výsledky INSTI® by měli být znovu testováni licencovaným, schváleným testem pro průkaz HIV.

Jsou výsledky INSTI® stejně přesné jako licencované, schválené laboratorní testy na HIV?

Ano. INSTI® je zdravotnický prostředek schválený FDA, označený CE a prošel rozsáhlými klinickými i ne-klinickými studiemi, které prokázaly jeho přesnost v přímém srovnání s licencovanými nebo schválenými laboratorními metodami. Údaje z těchto klinických a ne-klinických studií jsou zveřejněny v příbalovém letáku INSTI®.

Detekuje INSTI® protilátky proti HIV v časných fázích infekce?

Ano. V komerčních sérokonverzních HIV panelech a panelech s nízkým titrem je INSTI® v časné detekci protilátek ekvivalentní nejcitlivějším licencovaným nebo schváleným laboratorním testům. Pacienti, kteří se mohou nacházet v „období okna“ infekce HIV, však mohou mít v testu INSTI® test nereaktivní.

Jaký druh antigenu je použit?

Test INSTI® využívá unikátní rekombinantní transmembránové proteiny z HIV-1 a HIV-2.

Má sada INSTI® vestavěnou přídatnou kontrolu?

Ano, procedurální kontrola INSTI® se skládá z proteinu schopného zachytit IgG, který se normálně vyskytuje ve složkách lidské krve. IgG je přítomen v krevních složkách jak u HIV negativních, tak u HIV pozitivních lidských vzorků. Zachycený IgG reaguje s chromatickým činidlem za vzniku vizuálního signálu (bodu) na kontrolní membráně.

Jak dlouho trvá provedení testu?

Příprava INSTI® testu je minimální a výsledky se dostaví již za 60 sekund. Výsledky jsou interpretovány ihned po absorpci roztoku z lahvičky č.3 do membránové jednotky.

Jaká je stabilita výsledků testu v testovací membráně?

Výsledky testu zůstanou viditelné v membránové jednotce INSTI® po neomezenou dobu po provedení testu. Výsledky jsou určeny k okamžitému odečtení. Čtení výsledků testu po uplynutí více než 5 minut po přidání roztoku z lahvičky č.3 může vést k chybným výsledkům.

Jaké podmínky skladování jsou zapotřebí?

INSTI® by měl být skladován při teplotě 15-30 °C

Jsme tu pro vaše dotazy

Telefon

+420 230 234 180

Jsme tu pro vás

PO – PÁ: 8 – 16 hod

Adresa

Pod Cihelnou 664/6
161 00 Praha 6